Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
MAPA™ AdvanTech TRIonic™ Natural Color Tripolymer Controlled Environment Gloves
Powder free gloves packed in bulk or pairs feature a Z-pattern raised grip on palm and fingers for wet and dry gripping capabilities. Tripolymer blend of nitrile, neoprene, and natural rubber provide comfort and durability with chemical and abrasion resistance. Recommended for Class 10/ ISO Class 4 critical environments.
| Thickness (Metric) | 0.50 mm |
|---|---|
| Series | AdvanTech TRIonic™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 388:2016, EN ISO 374-1:2016, EN ISO 374-5:2016 |
| Length (Metric) | 36 cm |
| Color | Natural |
| Cleanroom Class | Class 10 (ISO 4) |
| Length (English) | 14 in. |
| Latex Free | No |
| Material | Tripolymer |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D3577,ASTM F739,ASTM D471,21 CFR 170-199 |
| Sterility | Non-sterile |
MAPA™ Two-Tone NS-53 Polychloroprene/Natural Latex Gloves, Flock Lining
Chemical resistant gloves feature embossed texture for a non-slip grip. Ideal for automotive, mechanical and aeronautics industries.
| Grip Design | Embossed |
|---|---|
| Length (Metric) | 33 cm |
| EN 421 | Yes |
| EN388 Standard | EN 388:2120 |
| Color | Blue,Yellow |
| Length (English) | 13 in. |
| Material | Polychloroprene,Latex |
| Hand | Specific |
| Thickness (Metric) | 0.50 mm |
| Series | Two-Tone NS-53 |
| Certifications/Compliance (Europe) | Cat III CE 0334, EN 420 |
| EN ISO 374 - 5 | Bacteria, Fungi only |
| Latex Free | No |
| Lining | Lined |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 170-199 |
| Liner Material | Cotton Flock |
| Glove Cuff Style | Straight |
Gloveworks Orange Industrial Grade Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Strong, durable nitrile gloves feature an aggressive raised diamond texture for enhanced grip. Designed for working with tools and machinery.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Series | GWON |
| Length (Metric) | 24 cm |
| Applications | Industrial |
| Color | Orange |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Finger Thickness (Metric) | 0.23 mm |
| Palm Thickness (Metric) | 0.20 mm |
MAPA™ Cryokit 400 Waterproof Cryogenic Gloves - 16 in.
Multiple layers of polyester fleece insulation provide protection in cryogenic environments down to -190°C. An Inner Polyolefin Porelle™ membrane keeps hands dry, while still allowing air to flow.
| Series | CRYKIT400 |
|---|---|
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 511, CE 498 Cat III |
| Length (Metric) | 40.6 cm |
| Product Type | Waterproof Cryogenic Gloves |
| Color | Blue |
| Length (English) | 16 in. |
| Latex Free | Yes |
| Liner Material | Polyester Fleece |
| For Use With (Application) | Laboratory Testing, Sample Transportation, and Cryogenic Storage |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -190°C |
PIP™ OverSite™ OTG Rimless Safety Glasses with Black/Gray Temple and Clear Lens
Adjustable Over-The-Glass (OTG) style offers a perfect fit over any kind of personal eyewear.
PIP™ CleanTeam™ Lightweight Cotton Lisle Inspection Gloves
Designed to minimize the contamination of products from human hands, these gloves are ideal for inspection and electronics assembly.
PIP™ Stone™ Safety Goggles
Helps provide protection from projectiles and impact in general use applications.
MAPA™ StanSolv™ A-15 Unlined Nitrile Gloves
Nitrile gloves feature a unique Z-pattern grip to channel liquids away from glove surface providing an enhanced grip in wet applications.
| Thickness (Metric) | 0.38 mm |
|---|---|
| Length (Metric) | 33 cm |
| Color | Green |
| Length (English) | 13 in. |
| Material | Nitrile |
| Certifications/Compliance | 21 CFR 170-199 |
MAPA™ AdvanTech TRIonic™ Orange Tripolymer Controlled Environment Gloves, Pair Packed
Orange, powder free gloves are packaged in pairs and feature a diamond grip pattern. Tripolymer blend of nitrile, neoprene, and natural rubber provide comfort and durability with chemical and abrasion resistance. Recommended for Class 10/ ISO Class 4 critical environments.
| Thickness (Metric) | 0.50 mm |
|---|---|
| Series | AdvanTech TRIonic™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 388:2016, EN ISO 374-1:2016, EN ISO 374-5:2016 |
| Length (Metric) | 36 cm |
| Color | Orange |
| Cleanroom Class | Class 10 (ISO 4) |
| Length (English) | 14 in. |
| Latex Free | No |
| Material | Tripolymer |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D3577,ASTM F739,ASTM D471,21 CFR 170-199 |
| Sterility | Non-sterile |
MAPA™ ChemZoil™ NL339 Chemical Resistant Neoprene Gloves
Neoprene multi-layer gloves provide chemical resistance against acids and alkalis, such as concentrated hydrofluoric acid, oils, and greases.
| Grip Design | Pebbled |
|---|---|
| Length (Metric) | 35.5 cm |
| EN 421 | Yes |
| EN388 Standard | EN 388:3121 |
| Color | Black |
| Length (English) | 14 in. |
| Material | Neoprene |
| For Use With (Application) | Chemical processing, alkaline units at petroleum refineries, metal plating operations, hazardous material handling, hazmat and chemical spills |
| Thickness (Metric) | 1.20 mm |
| Series | ChemZoil™ NL-339 |
| Certifications/Compliance (Europe) | Cat III CE 0334, EN 407:X1XXXX, EN 511 |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | ABCJKL |
| EN ISO 374 - 5 | Bacteria, Fungi only |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Lined |
| Certifications/Compliance | 21 CFR 170-199 |
| Liner Material | Cotton Knit |
| Glove Cuff Style | Pinked |
PIP™ MaxiFlex™ Ultimate™ Nitrile Coated Nylon Lycra™ Gloves with Partial MicroFoam Grip
Micro-Foam Nitrile coating is compatible with light oils to provide abrasion resistance, and enhanced grip capabilities. Designed and developed as a breathable glove, the MaxiFlex™ Ultimate™ is ideal for precision handling in dry environments.
| Series | 34-874 |
|---|---|
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 1 |
| Construction | Seamless Knit |
| Product Type | Seamless Knit Gloves |
| Coating Material | Nitrile MicroFoam |
| Color | Gray,Black |
| Cut Resistance Rating | ANSI A1 |
| Material | Nylon,Spandex |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| For Use With (Application) | General Assembly, Micro-Engineering, Automotive Components, Horticulture, and Painting |
| Glove Cuff Style | Continuous Knit |
| Hand | Specific |
SHOWA™ Nitrile Coated Seamless Knit Nylon Gloves
Flat dipped nitrile-coated gloves provide abrasion resistance and enhanced grip capabilities in dry conditions.
| Construction | Seamless Knit |
|---|---|
| Packaging Type | Polybag |
| Coating Material | Nitrile |
| EN388 Standard | 4121XX |
| Color | Green |
| Material | Nylon |
| Coated Area | Palm, Fingers |
| For Use With (Application) | Engineering, Component Assembly, Automotive Repairs, and Parts Handling |
| Hand | Specific |
| Glove Cuff Color | Natural |
| Series | 4500 |
| Product Type | Seamless Knit Gloves |
| Exterior Finish | No Texture |
| Glove Cuff Style | Knit |
MAPA™ Temp-Tec™ NL-517 Chemical Resistant Gloves with Thermal Insulation
Heavyweight construction provides multi-purpose chemical resistance to acids and aliphatic solvents. The double-knit cotton liner protects hands during high temperature applications.
| Length (Metric) | 43.2 cm |
|---|---|
| Yarn Gauge | 15 |
| Coating Material | Neoprene |
| EN388 Standard | 2212 |
| Temperature (Metric) Max | 300°F |
| Color | Black,Blue |
| Length (English) | 17 in. |
| For Use With (Application) | Boiler Room Work, Chemical Treatment, Hot Pipe Handling, Steam Cleaning, and Polymer Extrusion |
| Series | Temp-Tec™ NL-517 |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | ACJKL |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 170-199 |
| Liner Material | Double-Knit Cotton |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
PIP™ OverSite™ OTG Rimless Safety Glasses with Black/Gray Temple, Clear Lens
Adjustable Over-The-Glass (OTG) style offers a perfect fit over any kind of personal eyewear.
PIP™ CleanTeam™ Premium Lightweight Cotton Lisle Inspection Gloves with Overcast Hem
Gloves are constructed in a two-piece, reversible pattern using 100% cotton fabric. Wear alone for use with inspection and electronics assembly, or as glove liners under disposable and unsupported liquid-proof gloves.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Construction | Cut and Sewn |
| Product Type | Inspection Gloves |
| Size | Large |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Cotton |
| For Use With (Application) | Electronics Assembly, Inspection |
| Glove Cuff Style | Overcast Hem |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |